Turkcell’den çevre dostu elektrik tedariki için büyük adım

Günümüzde büyük şirketler için karbon ayak izi salınımını azaltmak büyük önem taşımaya başladı. Bu kapsam Apple ve Google gibi devlerin pek çok adımı mevcut. Turkcell ise İzmir Karadağ Rüzgar Enerjisi Santrali ile çevre dostu elektrik tedariki için harekete geçti. Santralin, yüzde 100 Turkcell iştiraki olan Turkcell Enerji‘ye devri için imzalar atıldı.


Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, BiP ve veri güvenliği hakkında konuştu

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, BiP ve veri güvenliği hakkında konuştu

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, kişisel veri, siber güvenlik ve siber vatan kavramları ile telekomünikasyonda yerli ve milli imkanlarla üretilen yeni teknolojileri anlattı.

İzmir Karadağ Rüzgar Enerjisi Santrali Turkcell tarafından satın alınacak

Turkcell CEO’su ve Genel Müdürü Murat Erkan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada İzmir Karadağ Rüzgar Enerjisi Santrali’ni satın almak için hisse devir sözleşmesinin imzalandığını duyurdu. Turkcell’in hedefi, 2030 yılına kadar elektrik üretimini yenilenebilir kaynaklardan karşılamak ve 2050 yılına kadar karbon ayak izini sıfıra indirmek. Bu sebeple, Karadağ Rüzgar Enerjisi Santrali’nin satın alımı oldukça önem taşıyor. Ek olarak Murat Erkan, 2016 yılında devreye alınan santralin lisans süresinin 2057’ye kadar devam edeceğini de belirtti.

Satın alınan İzmir Karadağ Rüzgar Enerjisi Santrali’nin toplam kurulu gücü 18 MW. Yılda yaklaşık 67,5 GWh’lik enerji üretimi kapasitesine sahip santral, böylece 22 bin 500 konutun yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, 2020 yılında öz tüketim modeli ile ürettikleri elektriğin 1230 hanenin 1 yıllık elektrik tüketimine karşılık geldiğini belirtti. Murat Erkan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yer alan güneş enerjisi santralinin yılda 1,2 milyon kWh elektrik ürettiğini de sözlerine ekledi. Böylece, 448 ton karbondioksit salınımının da önüne geçilmiş oldu.

Turkcell’in Türkiye’de güneş enerjisi panelleri ile kendi elektriğini üreten ilk veri merkezi olan Ankara Veri Merkezi, yılda 300 bin kWh elektrik üretme kapasitesine sahip. Buna Çorlu Veri Merkezi, Diyarbakır ve Adana’da yer alan plaza binalarındaki güneş enerjisi yatırımları da eklendiğinde Turkcell, sadece Türkiye’de yılda yaklaşık 730 bin kWh enerji üretebilecek kapasiteye sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir