Starlink, Dünya’nın her yerinden ulaşılabilir olacak

Elon Musk‘ın çılgın projesi Starlink, uydu sayısını artırarak büyümeye devam ediyor. Kısa sürede oldukça büyük gelişme kaydeden şirket, neredeyse Dünya’nın büyük bir bölümünde hizmet sağlıyor. Yine de kapsama alanı belirli bölgelerle sınırlı olan şirket, herhangi bir yerde kullanılamıyor.

Ancak Starlink bu durumu değiştirmek için elinden geleni yapıyor. Neredeyse her ay uzaya yeni uydular gönderen şirket, yüksek hızlı bağlantıyı her yere götürmek istiyor. Gelen bilgiler, Elon Musk‘ın amacına Eylül ayına kadar ulaşacağını gösteriyor.


Elon Musk’tan Anonymous gerginliğini büyütecek paylaşım

Elon Musk’tan Anonymous gerginliğini büyütecek paylaşım

Elon Musk ve Anonymous arasındaki gerginlik büyüyecek gibi duruyor. Hacker grubuyla dalga geçtiği paylaşımlara yenisini ekledi.

Starlink uydu internet hizmeti, yıl bitmeden önce Dünya’nın uzak bölgelerindeki kullanıcılara yüksek hızlı bağlantı sağlama yeteneğine sahip olabilir. Şu ana kadar kapsama alanını genişletmek için uzaya 1800 kadar uydu gönderen şirket, amacına ulaşmak için toplamda 12 bin uydu gönderecek. Ancak şirketin kapsama alanı hedeflerini tamamlamak için 12 bin uyduyu beklemesine gerek yok.

Starlink

Konuyla ilgili açıklama yapan SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell, katıldığı bir konferansta bazı açıklamalar yaptı. Buna göre küresel kapsama alanına ulaşmak için 12 bin uydunun gönderilmesine gerek yok. 1800 uydunun tamamı yörüngedeki konumuna ulaştığında, hizmet küresel olarak aktifleşecek. Kalan uydular ise kullanıcı sayısı ve hız için destek görevi görecek.

Yine de bu, şirketin dünyadaki herkese geniş bant hızında internet hizmetlerine erişim sunabileceği anlamına gelmez. Starlink’in öncelikle internet sunmak istediği her ülkede telekomünikasyon hizmetleri sağlamak için düzenleyici onayı almak zorunda. Şu an Starlink, ABD, İngiltere ve Kanada’nın aralarında bulunduğu bir avuç ülkede beta hizmet veriyor. Şirket bir sonraki aşamada ise Avustralya, Arjantin, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya ve Hollanda gibi ülkelerde faaliyetlerine başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir