PS4 ile kripto para madenciliği yaparken yakalandılar: Gerçekten mümkün mü?

Ukrayna Güvenlik Servisi Perşembe günü Ukrayna’nın Vinnytsia kentinde gizli bir kripto madencilik çiftliğine baskın düzenlediler. Baskın sonucunda faillerin, eski bir depoda kamp kurduğu ve kripto para madenciliği yapmak için gizlice şehrin elektrik şebekesine bağlandığı tespit edildi. En ilginç olanı ise madencilerin kurduğu kampta şok edici sayıda PlayStation 4 ele geçirildi. 

Hal böyle olunca akıllara, faillerin oyun konsolu ile kripto para madenciliği yaptığı geldi. Peki gerçekten bir oyun konsolu ile madencilik yapılır mı? Verim alınabilir mi?


Kripto para madenciliği ne kadar popüler?

Kripto para madenciliği ne kadar popüler?

Dijital parayla ilgilenenlerin merak ettiği kripto para birimi ne kadar popüler? Bu işi yapmanın kolay bir yolu var mı? Sizler için derledik.

Ukraynalı yetkililer 3.800 tane PS4 ele geçirdi

Ukraynalı yetkililerin, 500’den fazla grafik kartı, 50 işlemci ve 3.800 PlayStation 4 oyun konsolu dahil olmak üzere 5.000 parça donanıma el koyduğu baskında, madencilik teçhizatlarına güç sağlamak için gerekli olduklarından, işlemcilerin ve grafik kartlarının yer alması şaşırtıcı olmasa da bu kadar sayıdaki konsol sayısı şaşırttı.

Şimdiye kadar kaç PS4 satıldı? PS4 satışları

Fotoğraflarda göründüğüne göre kurulan çiftlikte internete bağlı olan PS4’lere sahip raflar yer alıyor. Daha önce iddia edilen PS4 madencilik kurulumlarının resimlerini görmüş olsak da, bir oyun konsolunda gerçekten kripto para madenciliği yapabileceğine dair hiçbir somut kanıt olmamıştı. Ancak Ukraynalı madencilerin çok fazla PS4’ü olması, onlarla madencilik yapmanın bir yolunu bulmuş olabileceklerini gösteriyor.

Kağıt üzerinde performans olarak PS4, 5.5 Gbps‘de saat hızında 8GB GDDR5 belleğe sahip. Ayrıca konsol, 256 bit bellek arabiriminde 176 GBps‘ye kadar bellek bant genişliği sunuyor. Cihazın Pro varyantı ise 6,8 Gbps‘de çalışan ve 217,6 GBps‘ye kadar belleğe sahip. Karşılaştırma yaptığımızda ise en iyi madencilik GPU’larından biri olan Radeon RX 580, 256 GBps bellek verimine sahip. Bu sebeple varsayımsal olarak, PS4 Pro’nun, Ethereum madenciliğinde potansiyel olarak bir Radeon RX 580’e yaklaşabileceği ifade ediliyor.

Bir oyun konsolu ile madencilik yapmak mümkün olsa bile, grafik kartı veya ASIC kullanmanın yine de daha verimli olacağı belirtiliyor. Ancak Ukraynalı madencilerin sahte elektrik sayaçları kurduklarından ve elektrik çaldıklarından, verimlilik konusu umurlarında olmadığı için konsol ile madencilik yaptıkları düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir