M1 işlemcinin performansı Apple yöneticisini hayrete düşürdü

ARM mimarisine dayanan Apple Silicon M1 çipi, Tom’s Guide tarafından her sene verilen Hero Breakthrough ödülüne layık görüldü. Çipin geliştirilme sürecinden piyasaya sürülme aşamasına kadarki zaman diliminde ne gibi çalışmalar yaptıklarını sormak için şirket yöneticileriyle röportaj gerçekleştiren Tom’s Guide, Apple CEO’su ile pazarlama müdürünün kapalı kapılar ardındaki keyifli bir sohbet anısını aktardı.

Apple’ın global ürün pazarlama departmanından sorumlu başkan yardımcısı Bob Borchers, M1 çipli bir MacBook’u denedikleri esnada saatlerce kullanmalarına rağmen şarjın azalmaması karşısındaki şaşkınlığını dile getirdi. Borchers’a Tim Cook’un verdiği cevap ise yüzleri güldürdü.


Netflix, Apple’ın eski yöneticisini bünyesine kattı!

Netflix, Apple’ın eski yöneticisini bünyesine kattı!

Netflix podcast içeriklerinin dağıtımı ve yönetimi görevini yürütmesi için eski Apple yöneticisini bünyesine kattığını duyurdu.

“Pil göstergesinde bir problem olduğunu düşündük”

Bob Borchers ve beraberindeki bir grup Apple çalışanı, M1 henüz geliştirilme sürecindeyken MacBook üzerinde çeşitli testler gerçekleştiriyorlardı. Bunlardan bir tanesi de pil testiydi. Bilgisayarın günlük kullanım esnasında, internette gezinirken, iş yaparken ve diğer kullanım şartlarında şarjının ne kadar dayanacağını öğrenmeye çalışıyorlardı. Borchers ve ekibi M1 işlemcili MacBook’u birkaç saat boyunca kullandı ancak şarjı hiçbir şekilde azalmamıştı.

Bu durum karşısındaki şaşkınlığını gizleyemeyen Bob Borchers ilk başta cihazın pil göstergesinin bozuk zannetmişti. Ona göre birkaç saat kullanıma rağmen şarjın azalmaması ihtimaller dahilinde bile değildi. Bu olayı denedikleri MacBook’un pil göstergesinde problem olduğu düşüncesiyle açıklamaya çalışıyordu. Ancak işin aslı Borchers’ın sandığı gibi değildi, M1 işlemcili MacBook gerçekten birkaç saat boyunca pilinden ödün vermemişti.

O esnada bulundukları yerde Apple CEO’su Tim Cook da vardı. Bob Borchers’ın şaşkınlığını gören Cook ona pil göstergesinin bozuk olmadığını anlattı. Espirili ve gülünç bir dille “Yoo hayır, her şey olması gerektiği” gibi dedi. Borchers ise “bu olağanüstü bir şey” diye cevap vererek bir kez daha hayretini dışa vurmaktan kaçınmadı.

Sizler Apple Silicon M1 işlemci hakkında neler düşünüyorsunuz? Intel ile rekabetinde nasıl bir konumda? Yorumlarınızı aşağıdaki alanda belirtmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir