İsrail, Filistin sınırına makine tüfekli robotları yerleştirdi

İsrail yine bir “savaş teknolojisi” ile gündemde. Dünyanın en büyük açık hava hapishanesi şimdi yeni bir gardiyan ekibi aldı. Filistin Ulusal Yönetimi’nin yönettiği Gazze’de 2 milyondan fazla insan yaşıyor. Ancak yüzde 70’lik bir işsizlik oranına katlanmak zorundalar. Üstelik savaşı ve tıbbi malzemeden yakıta kadar İsrail’in uyguladığı ambargoyu da bu sorunlara ekleyin.

Son gelişmeler İsrail’in Filistin sınırına makineli tüfekli robotları yerleştirdiği yönünde. Söz konusu altı tekerlekli robotik arabayı ordu basın açıklamasında paylaştı.


İsrail’de yeni antik insan türü keşfedildi

İsrail’de yeni antik insan türü keşfedildi

Araştırmacılar İsrail’de antik insan türü keşfetti. Keşfedilen türle ilgili yetkililer çeşitli tahminlerde bulundu. İşte detaylar!

İsrail insan askerleri arka plana alacak

Filistin’in Gazze şeridi uzun yıllardır adeta bir açık hava hapishanesi. Üstelik artık İsrailli yetkililer sınırı tutmak için katil robotlar gönderiyor. Gazze ile İsrail arasındaki sınırda kalın duvarlar, deniz ablukası, insansız hava araçları, makineli tüfek kuleleri ve silahlı askerler var.

İsrail, Filistin sınırına katil makineli tüfekli robotlar yerleştirdi.
(Foto: IDF)

Daily Beast‘e göre, sınırda şimdi de Jaguar adlı 7.62 milimetre makineli tüfeklerle donatılmış tank benzeri robotlar devriye atıyor. Jaguarı’ın görevi olarak ise kalabalığı dağıtmasını gösterdiler. Ancak katil robot bununla da sınırlı kalmayacağa benziyor. İsrail’e girmeye veya ateş etmeye çalışan Filistinlileri vurması an meselesi.

İsrail ordusunun yaptığı basın açıklamasında Jaguar robotu yarı özerk olarak sınıflandı. Yani kendisini belirlenmiş bir hedefe yönlendirebilir ve yoldaki engelleri görebilir. Ancak çoğu durumda bir insan operatör robota makineli tüfeğini ateşlemesi veya tehlikede kalırsa kendini imha etmesi talimatını verecektir.

Tetiği insan operatörlerin çekmesi beklenirken farklı bir iddia daha ortaya atıldı. Buna göre, Jaguar’ın yazılımı operatörün ateş talimatı vermesi muhtemel her şeyi otomatik olarak hedefleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir