Huawei telefon pazarında kan kaybetmeye devam ediyor

ABD ambargosu nedeniyle zor günler geçiren Huawei, kan kaybetmeye devam ediyor. Son olarak işlemci pazarında beşinci sıralaya gerileyen şirketin içinde bulunduğu tablo daha da netleşti.

Ortaya çıkan bir rapor Çinli teknoloji devinin, son çeyrekte ne kadar telefon sattığını ortaya çıkardı. Bir zamanlar akıllı telefon pazarında liderliğe oynayan şirket, eski parlak günlerinden çok uzak.


Huawei ambargosu Qualcomm ve MediaTek’e yaradı

Huawei ambargosu Qualcomm ve MediaTek’e yaradı

ABD’nin Huawei ambargosu, Qualcomm ve MediaTek’e yaradı. İki şirketin de pazar payı yükselmeye devam ediyor.

Huawei son çeyrekte 14.19 milyon telefon sattı

Counterpoint Research tarafından yayınlana rapor, akıllı telefon pazarındaki son durumu ortaya çıkardı. Buna göre sektör yılın birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20 büyüdü. Şirketler toplamda 354.94 milyon adet telefon satarken, asıl dikkat çeken detay ise Huawei’den geldi.

Huawei

Kısa süre öncesine kadar akıllı telefon pazarında liderliğe oynayan Huawei, bugünlerde eski günlerin gölgesinde yaşıyor. ABD ambargosu nedeniyle günden güne pazar payı kaybeden Çinli teknoloji devi, 2021’in ilk çeyreğindeki akıllı telefon satışlarından sadece yüzde 4’lük bir pay aldı.

Bu 354.94 milyon telefondan sadece 14.9 milyonu anlamına geliyor. Toplamdaki pazar payı yüzde 10‘a düşen Çinli teknoloji devi, Vivo‘nun gerisinde kaldı. Bu düşüşün en büyük nedeni ise ambargo. Ancak bir başka diğer neden ise Honor’un artık şirketin parçası olmaması. Huawei, bu kötü gidişatı durdurmak için kısa süre önce HarmonyOS işletim sistemini yayınladı. Yeni işletim sisteminin ne kadar faydalı olacağı ise şu an için gizemini koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.