Huawei, Kirin işlemci için vitesi artırdı

Huawei, mobil işlemci pazarında yatırımlar yapmaya devam ediyor. Çinli teknoloji devi kendi işlemcisini geliştirmek için yeni yatırımlar yapmaya ve iş ilanları açmaya başladı. Huawei, böylece ABD ambargosu sonrası yeniden ayağa kalkmaya çalışıyor.

Huawei’nin geçen sene sonunda Çin’de iki adet işlemci fabrikası kuracağı iddiaları ortaya çıktı. Bu tesislerin geçen sena başlayan inşaatlarının ne durumda olduğu henüz belli değil.


Qualcomm dizüstü bilgisayar pazarında lider olmak istiyor

Qualcomm dizüstü bilgisayar pazarında lider olmak istiyor

Bir süre önce eski Apple mühendislerinin kurduğu şirketi satın alan Qualcomm, pazar payını mobil platformların ötesine taşımak istiyor.

Huawei, Kirin ile mobil işlemci pazarına yeniden girmeye hazırlanıyor

TMSC tabanlı Kirin serisi işlemcilerle başarılı işler yapan şirket, bu başarılı seriyi kendi imkanlarıyla üretmek için kolları sıvadı. Buna göre firma İstanbul ve Münih başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafında mühendis, yapay zeka geliştiricileri gibi ilanlar açmaya başladı.

Huawei’nin çeşitli yetenek işe alım platformlarında açtığı açık pozisyonlara bakılırsa bu iş pozisyonları tamamen yapay zeka algoritmaları, otonom sürüş, yazılım, bilgi işlem altyapısı gibi alanlara yönelik.

İşlemci üretimi ile ilgili ortaya çıkan yeni gelişmelerde yeni bir Kirin işlemciye yakın olduğumuzun kanıtlarından. Kısa süre önce Huawei’nin Wuhan‘da bir işlemci fabrikası kurduğu haberleri ortaya çıktı. Ancak haberde fabrikanın 2022 yılında üretime geçeceği detayı kafa karıştırdı.

Bu detaya bakılırsa Huawei Kirin işlemci fabrikası çoktan üretime hazır hale gelmiş olabilir. İşlemci üretimi oldukça meşakkatli ve uzun bir süreç. Henüz inşası süren bir fabrikanın 2022 yılında işlemci üretimine geçmesi ise zor görünüyor.

İşlemci üretimine dair en önemli kanıt ise araştırma şirketi Nikkei‘den geldi. Nikkei tarafından yapılan araştırmaya göre Huawei, Haziran ayı içerisinde işlemci teknolojilerine yönelik on şirkete doğrudan yatırım yaptı.

Huawei yetkileri ise bu yatırımlarla ilgili bir yorum yapmamayı tercih etti. Daha önce Çinli işlemci üretici SMIC ile anlaştığı ileri sürülen Huawei, bu şirkete de ABD ambargosu gelmesi üzerine yeni bir planı devreye aldı. Buna göre şirketin kendi işlemci fabrikasını kurmaya başladığı ortaya çıkmıştı.

Huawei’nin Kirin işlemci için kullanacağı üretim teknolojisinin ise 5 nm olması beklentiler arasında. Ancak ambargonun hali hazırda devam ettiği bu koşullarda Huawei’nin bu teknolojiye nasıl ulaştığı merak konusu. Teknoloji kulislerinde dolaşan bazı bilgilere bakılırsa firma 4 nm ve 3 nm teknolojisi için de hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir