Dünya Emoji Günü’nde Türkiye favori emojilerini seçiyor

Facebook, Dünya Emoji Günü‘nü kutlama amacıyla, Türkiye’ye özel geliştirilen ve Facebook ve Instagram hikayelerinde paylaşılabilecek AR filtre oyununu kullanıcılarına duyurdu. Duyurulan oyun ile birlikte Facebook üzerinden Türkiye’deki kullanıcılar tarafından en çok kullanılan emojiler de paylaşıldı.

Dünya genelinde son üç ayda oluşturulan gönderilerden elde edilen verilerden yola çıkarak, kadınların erkeklerden daha fazla emojili gönderi paylaştığı gözlenirken, Türkiye genelinde en çok kullanılan emojiler mutluluk gözyaşı, kırmızı kalp, katlanmış eller ve ukala kendini beğenmiş emojisi oldu.


Windows ve Teams için 1.800’den fazla yeni emoji geliyor

Windows ve Teams için 1.800’den fazla yeni emoji geliyor

Microsoft’un yayınladığı blog yazısında 1800’den fazla Microsoft emojisi yenilendi ve modernize edildi. 2B ve 3B tasarımları bulunuyor.

Sizde 17 Temmuz’daki Dünya Emoji Günü’nün bir parçası olun

Emoji kullanımında kadın-erkek ayrımı verilerine bakıldığında ise kadınların ilk 5’inde öpücük gönderen yüz, kırmızı kalp, mutluluk gözyaşları, kollarını kavuşturan insan ve kalpli gülen yüz bulunuyor. Bu durum erkeklerin tarafında ise mutluluk gözyaşları, ukala kendini beğenmiş gülen yüz, kahkaya boğulan emoji, kırmızı kalp ve gözlerle gülen emoji şeklinde.

Jenerasyonlar arası emoji kullanımına baktığımızda ise Z jenerasyonunun emoji klavyesinde en çok rağbet görenin mutluluk gözyaşları döken olduğu belirtiliyor. Öte yandan kırmızı kalp ve kahkahaya boğulan emoji de en çok kullanılanlar arasında yerini alıyor.

Y jenerasyonuna baktığımızda ise en çok kullanılan emojinin mutluluk gözyaşları, ukala kendini beğenmiş emojisi ve kahkaya boğulan emoji olduğu ifade ediliyor. X jenerasyonu tarafında ise katlamış eller emojisi öne çıkarken bunu öpücük atan yüz ve gül emojileri takip ediyor.

Ek olarak Türkiye’de en çok kullanılan emojiler arasında doğum günü pastası, şeker, çikolata ve fincan oluğunu belirtelim. 17 Temmuz’da Dünya Emoji Günü’nün bir parçası olmak için siz de Türkiye’ye özel üretilen AR filtre oyununu deneyip Facebook ve Instagram hikayelerinizde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir