Apple yetkilisi gelecek AirPods hakkında bilgi verdi

Apple‘ın merakla beklenen yeni AirPods modeli hakkında sızıntılar gelmeye devam ediyor. Özellikleri ve tasarımındaki sızıntılar ile sık sık gündeme gelen kulaklıkla ilgili Apple yöneticisi Kevin Lynch konuştu. Bir gazeteciyle röportaj yapan  Lynch, AirPods’un gelişmiş özellikleri hakkında ipucu verdi.

Merakla beklenen yeni kablosuz kulaklıklar hakkında konuşan Kevin Lynch, gelecekte AirPods ve AirPods Pro modellerinin farklı sağlık ölçümlerini yapabilmek için diğer Apple cihazlarıyla çalışabileceğini belirtti. Buna göre kulaklık, tıpkı Apple Watch gibi sağlık ölçümleri yapacak.

Yeni AirPods modelleri diğer giyilebilir teknolojilerle birlikte çalışacak

Giyilebilir teknolojilerin öneminden bahseden Lynch, Apple Watch’u örnek gösterdi. Teknolojilerin sağlık sektöründeki kullanımı, Apple Watch gibi akıllı saatlerin yükselişiyle bambaşka bir noktaya ulaştı. 2015 yılındaki çıkışından itibaren gelişen giyilebilir teknolojiler kalp ritmi, EKG, kandaki oksijen oranı ve düşme tespiti gibi hayati özellikler kazandı. 

airPods

Yeni geliştirilecek AirPods modeli de benzer bir mantıkla çalışacak. Kulaklık içerisindeki sensörleri kullanarak sürekli vücudunuzla ilgili ölçümler yapacak. Bunun için önemli çalışmalar yapıldığını söyleyen Apple yöneticisi, özel sensörler geliştirdiklerini ve burada her türlü potansiyelin olduğunu söyledi.

Toplanan ölçümler ise telefonunuza iletilecek ve eğer varsa Apple Watch gibi diğer donanımlardan alınan bilgilerle birleştirilecek. Böylelikle Apple Watch ve iPhone tarafından toplanan verilere mikrofon ve ivmeölçerin de ekleneceği ve bu verilerin sağlık ölçümlerin istikrarı artırmak için kullanılacağı belli oldu.

Henüz detaylar netlik kazanmış değil. Ancak kısa süre içerisinde tanıtılması beklenen yeni AirPods modelinin, müzik dilemekten için kullanılacak bir cihazdan çok daha fazlası olacağı kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir