2022’den itibaren pistlerde olacak yeni F1 aracı tanıtıldı!

Formual 1’e devrim yaşatacağı belirtilen yeni F1 aracı tanıtıldı. 2022 sezonundan itibaren pistlere çıkacak olan yeni otomobilin daha iyi yarışların yapılabilmesi için özel olarak tasarlandığı ifade ediliyor.

Araçlara aslen 2021 yılında gelmesi beklenen bu güncellemeler, Covid-19 sebebiyle gecikmeli olsa da önümüzdeki yıldan itibaren kullanılmaya başlanacak. Takımlar arası daha yakın bir yarış vaadiyle tanıtılan yeni aracın, bastırma gücü kaybının ve araçların saldığı kirli havanın önüne geçeceği düşünülüyor.


Türkiye, 2021 F1 yarış takviminde yerini aldı

Türkiye, 2021 F1 yarış takviminde yerini aldı

Formula 1, 2021 takviminin 7. turunda bir değişikliği onayladı. Türkiye Grand Prix’si, 11-13 Haziran hafta sonu için Kanada Grand Prix’sinin yerini aldı.

Yeni araç ile daha iyi yarış deneyimi sunması hedefleniyor

Formula 1’in Motor Sporları ekibi FIA ile geliştirilen yeni araçta ilk kez tekerlek üstü kanatçıklar bulunacak. Ayrıca buna ek olarak tekerlek kapakları 2009’dan sonra yeniden F1 araçlarında kullanılacak.

Bunların yanı sıra araçlar ilk kez düşük profilli lastiklere sahip 18″ jantlar kullanacak. Aşırı ısınma miktarını azaltmak amacıyla tasarlanan bu lastikler, daha yakın yarışlara yardımcı olması gereken birinci unsur olarak görülüyor.

2022 aracında ön kanat ve burun konsepti tamamen yeniden düşünülerek farklı bir yapı kazanacak. Son dönemlerde ön kanatlar giderek daha basit hale gelse de, 2022 F1 otomobili tamamen yeni bir ön kanat şekline sahip olacak.

Yeni araçta 1970’lerden kalma bir aero özelliğinin geri döndüğüne de belirtelim. 70’lerde ön plana çıkan yer etkisi, arabaların ters uçak kanatları şeklinde tasarlanmasına sebep olmuştu. Tam yer etkili arabalar daha sonra 1982 yılında yasaklandı. O sebeple her ne kadar yeni araçların o döneme döndüğü söylense de yeni araçlarda yan etekler yok.

2022 aracı, şu anda kullanılan basamaklı zemin yerine tamamen şekillendirilmiş zemin altı tünellerine sahip ve bu da pilotların zemin etkisi yoluyla büyük miktarlarda verimli bastırma kuvveti üretmesine olanak tanıyacak.

Aracın arka kanadında ise yeni ve yuvarlanmış uçlar yer alacak. 2022 otomobilinin arka kanadı mevcut otomobillerinkine kıyasla,  şekli ve konumu itibariyle arka tekerlek izini toplayan ve onu difüzörden çıkan akışa doğru yuvarlayan, görünmez ‘mantar’ biçimli iz oluşturan dönen bir hava akımı yaratacak.

Öte yandan yeni araçlarda 2021 ile aynı güç ünitesi kullanılacağını belirtelim. 2022 otomobillerin mevcut 1.6 litrelik turbo hibrit üniteleri koruyacak şekilde ayarlandığı açıklandı. Buna ek olarak arabalar yeni dönemde daha sürdürülebilir bir yakıtla çalışacak.

Her şeyin yanı sıra aracın tasarımında güvenliğin ön planda tutulduğu belirtiliyor. Formula 1’e devrim yaşatmak için gelen aracın bu noktaya ulaşabilmesi için 7.500’den fazla simülasyondan geçirildiği söyleniyor.

Yepyeni Formula 1 aracını siz nasıl buldunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir